af Marie Helene Rigård Rohleder
Sidste afdeling af turneringen Almased Dressage Amateurs afvikles under World Cup Herning, hvor amatørrytterne rider i en af Europas største arenaer.
Amatørryttere får mulighed for at konkurrere i samme storslåede omgivelser som de professionelle ryttere til World Cup i Herning.
Det sker både fredag og søndag i efterårsferien, hvor der afvikles den sidste afdeling af den store europæiske internationale amatør dressurturnering: Almased Dressage Amateurs.
Der rides både Big og Small Tour til World Cup i Herning. Hvor Small Tour vil være Prix St. George og Intermediate 1, mens Big Tour vil være Intermediaire 2 og Grand Prix.
Turneringen består af 5 afdelinger, som er blevet afviklet i både Tyskland, Luxembourg og til Equitour Aalborg.
Læs mere om turneringen her.
Se startlister her.